Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream to temat istotny z punktu widzenia obecnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, ale i ważny w kontekście działań podejmowanych w sferze cyberbezpieczeństwa. Znaczenie zagrożeń informacyjnych dla infrastruktury krytycznej opisujemy szczegółowo w raporcie PTBN i Inseqr “Zagrożenia informacyjne dla infrastruktury krytycznej na przykładzie technologii 5G”, dzisiaj kontynuujemy ten wątek na bieżąco analizując cyfrową przestrzeń informacyjną w serwisie Twitter w związku z pojawiającymi  się informacjami w kontekście hasła „Nord Stream”. Analiza została przeprowadzona przez Inseqr z wykorzystaniem narzędzia Quaero.

Analiza hasła „Nord Stream” wskazuje, iż  – 27 września 2022 r. wieczorem zaczęły się pojawiać pojedyncze informacje na ten temat Nord Stream. Boom informacyjny dotyczący wycieku w okolicy duńskiej wyspy Bornholm przypadł  na 28 września od godziny 8 rano – kiedy użytkownicy Internetu i mediów społecznościowych zaczęli „konsumować” poranne newsy i rozpoczęła się dyskusja na forach, w Internecie i w mediach społecznościowych.

Z analizowanych przez Inseqr postów w serwisie Twitter widać wyraźnie, że niemieckojęzyczni użytkownicy są poruszeni sytuacją i praktycznie nie zanotowano wypowiedzi, w których negowano by fakt, że wybuch jest aktem sabotażu. We wpisach użytkownicy odnosili się i cytowali wypowiedzi polityków niemieckich i urzędników Komisji Europejskiej, w tym szefowej KE Ursuli von der Leyen. Świadczy to o zaufaniu do instytucji państwowych i oficjalnych źródeł przekazu. Analizowane konta opiniotwórcze w Niemczech (np. konta dziennikarzy) wskazują bezpośrednio na akt sabotażu ze strony Rosji.

Tymczasem w USA na tamtejszej prawicy, a zwłaszcza w kręgach zbliżonych do Donalda Trumpa, narasta fala niezadowolenia i niezrozumienia sytuacji na Ukrainie i tego o co walczy Ukraina. Pojawiają się pytania dlaczego Stany Zjednoczone angażują się w pomoc Ukraińcom zamiast podjąć negocjacje z Moskwą.  Ten trend jest widocznych szczególnie w wypowiedziach polityków, użytkowników Twittera. Prowadzona tak narracja może mieć związek z ostatnimi wypowiedziami Donalda Trumpa na Twitterze, w których sugeruje powołanie zespołu negocjacyjnego między stronami konfliktu pod jego przewodnictwem.

W analizie przeprowadzonej przez Inseqr widać wyraźnie operacje informacyjne prowadzone przez rosyjskie trolle wobec społeczeństwa Europy Zachodniej i USA.  Co ciekawe wydaje się, że obecnie (stan na 28 września 2022 r.) operacja dezinformacyjna względem Nord Stream nie była dobrze przygotowana. Konta, które prowadzą te działania są świeże i mają jeszcze mały potencjał – pochodzą  z końcówki 2021 r. lub z 2022 r. i mają stosunkowo małą liczbę followersów (średnio poniżej 100 – maksymalnie osiągają 400 followersów). Przedstawiane przez te konta informacje są dość słabej jakości i koncentrują się na narracji antyamerykańskiej i informacjach mających wzbudzać określone emocje, głównie strach.

Quaero to nowoczesna platformą analityczna oferująca możliwość efektywnego pozyskiwania oraz analizy danych pochodzących z otwartych źródeł znajdujących się w Internecie. Przetwarzane w Quaero informacje mogą być  zobrazowane w postaci dynamicznych i wieloobiektowych grafów. Korzystając ze wsparcia Quaero oferujemy profesjonalne usługi analityczne, opracowania i raporty stanowiące wsparcie strategicznych decyzji podejmowanych w instytucjach publicznych i firmach. Narzędzie jest stale rozwijane i oferuje coraz szerszą gamę możliwości.

W Inseqr – Tworzymy kulturę bezpieczeństwa.

Aktualności

Warszawa, dnia 28.10.2024 r.   INSEQR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-836) przy ul. Dzierzby 2, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy...
Większość kraju solidaryzuje się z tragedią powodzian na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku tworząc grupy wsparcia, a także organizując zbiórki artykułów pierwszej potrzeby i środków finansowych. Cyberprzestępcy również postanowili zaktywizować się...
Ostanie dni przyniosły doniesienia o rozbiciu przez polskie służby, białorusko – rosyjskiej sieci dywersyjnej prowadzącej cyberataki skierowane przeciw Polsce. Hakerzy kradli ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, które wykorzystywali następnie do szantażowania...
ul. Dzierzby 2, 02-836 Warszawa