Cyberbezpieczeństwo nie dominuje obecnie na czołówkach gazet, czy w wiadomościach portali internetowych. W październiku informacje na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziemy częściej, wszak to właśnie ten miesiąc jest Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. To dobrze, bo stajemy wobec coraz poważniejszych wyzwań w tej dziedzinie.

Dezinformacja

Stykamy się z nią na co dzień, ale niekiedy przyjmuje postać naprawdę groźnych kampanii tworzonych po to by kształtować sytuację polityczną w poszczególnych krajach, by zmieniać społeczne nastroje. Towarzyszy ona choćby wojnie za naszą wschodnią granicą wywołanej przez Rosję. Skuteczność działań dezinformacyjnych bywa zaskakująca. Pokazują to choćby perypetie związane z Brexitem. Dezinformacja rozgrywa się jednak także na innych poziomach, tam, gdzie jej szerzeniem zajmują się nie państwa, ale choćby pojedyncze osoby. Jeśli dodamy do tego coraz skuteczniejsze wykorzystanie deep fake newsów, to obraz rzeczywistości nie jawi się w jasnych barwach.

Młodzi internauci

Dla dzisiejszych nastolatków Internet jest miejscem bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Pomimo, że wzrastali z internetem są dość łatwym celem socjotechnicznych ataków. To stanowi bardzo poważne zagrożenie. Jednocześnie, jak wskazuje raport Europolu z 2022 roku, aż 69 % młodych ludzi w Europie dopuściło się przynajmniej jednego cyberprzestępstwa lub wyrządzenia szkody w internecie, w tym prania pieniędzy i piractwa cyfrowego.

Phising

Stale zagrożeniem pozostają różne formy phisingu. Ofiarami tych przestępstw padają często osoby starsze, lub też te, dla których cyfrowy świat jest przestrzenią słabo znaną. Ulegając presji i manipulacji przestępców tracą niekiedy dorobek całego życia.

Cyberataki na służbę zdrowia

To właśnie szpitale i inne placówki służby zdrowia są dziś tymi obiektami, które bardzo często są atakowane. Koszty takich incydentów to średnio kilkaset tysięcy euro. Ale te koszty trudne już do wyliczenia są znacznie wyższe. To strach i obawa pacjentów, to możliwe błędy w leczeniu, to wreszcie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Oczywiście katalog zagrożeń, niebezpieczeństw jest o wiele dłuższy. Jednak te wymienione powyżej pokazują jak cyberprzestępcy uderzają w podstawy naszego życia. Począwszy od poziomu cyberataków na państwo i manipulacji opinią publiczną, poprzez negatywne wpływanie na młodych użytkowników, wreszcie phising, szczególnie dotkliwe przestępstwo, skończywszy na atakach na służbę zdrowia.

Co więc robić?

Inwestować w cyberbezpieczeństwo, zarówno w narzędzia jak i w szkolenie i edukowanie użytkowników. Sprawdza się tu stara prawda – lepiej zapobiegać niż leczyć. Co prawda człowiek jest najsłabszym ogniwem tego łańcucha, ale to on może sprawić, że to ogniwo stanie się jednak mocne.

GALERIA:

Aktualności

Postępowanie zakupowe opublikowano dnia: 6 września 2024 roku Termin składania ofert: 12 września 2024 roku do godziny 15:00 na adres e-mail: przetargi@inseqr.pl Zapraszamy do zapoznania się z postępowaniem zakupowym nr...
Zamawiający INSEQR sp. z o.o., Dzierzby 2, 02-835 Warszawa, zwany dalej „Zamawiającym” informuje o unieważnieniu postępowania zakupowego nr PZ/2024/02 w grupie asortymentowej nr 1, 2, 4 i 5. Załączniki: ZAWIADOMIENIE...
Powiedzieć, że cyberprzestępcy nie mają zasad i zrobią wszystko dla pieniędzy, to jak nic nie powiedzieć. Jak podkreśla Steve Durbin, dyrektor naczelny Information Security Forum (ISF), niezależnego stowarzyszenia zajmującego się...
ul. Dzierzby 2, 02-836 Warszawa