Wczoraj, 6 lutego, kolejny już raz obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Ta inicjatywa ma na celu propagowanie działań na rzecz tworzenia bezpiecznego Internetu dla dzieci i młodzieży. Ma już długą historię. Ustanowiona została z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. W Polsce Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.
Właściwie ktoś mógłby zapytać czy potrzebne nam jest kolejne święto, kolejna celebracja. Ale przecież DBI (choć w nazwie jest słowo „dzień”), to w istocie cały program animujący i scalający tysiące inicjatyw w całej Polsce. Te lokalne działania, propagujące lepszy cyfrowy świat, to prawdziwy pokaz aktywności wielu środowisk. W tym roku na stronie konferencji licznik pokazuje już prawie 3 tysiące takich wydarzeń.
Czy jest to ważny temat? Pytanie zdaje się być retoryczne. Dzisiejszy cyfrowy świat tworzy przestrzenie dla aktywności, otwiera zasoby, daje płaszczyzny komunikacji…To prawda, ale to także świat fake newsów, świat groomingu, świat, w którym dochodzi do seksualnego wykorzystywania nieletnich, świat który potrafi niszczyć dzieci i młodzież. O tych i wielu innych zagadnieniach mówili podczas wczorajszej Gali eksperci. Nawiązywano do raportu Nastolatki 3.0 przygotowanego przez NASK. Przedstawiano także wpływ najnowszych technologii na cyfrowy świat najmłodszych, nie zabrakło więc wątków związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.
Można zadać sobie pytanie – co dalej, jak funkcjonować w tak zmieniającym się cyfrowym świecie? I tu chyba najlepszą odpowiedzią winno być hasło tegorocznego DBI „działajmy razem!”. Potrzebne są bowiem konkretne działania, takie na poziomie lokalnym, ale też takie, które mają ogromną siłę oddziaływania, jak choćby programy edukacyjne czy projekty medialne. Ważny jest także drugi człon tego hasła „razem”. I tego chyba tłumaczyć nie trzeba. Patrząc z dzisiejszej perspektywy można pogratulować tym wszystkim, którzy w 2004 roku zainicjowali projekt tak trafnego przewidywania przyszłości. Organizatorom polskiego DBI, NASKowi i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę gratulujemy realizacji kolejnej edycji DBI i czekamy na DBI 2025.
Galeria: