Większość kraju solidaryzuje się z tragedią powodzian na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku tworząc grupy wsparcia, a także organizując zbiórki artykułów pierwszej potrzeby i środków finansowych. Cyberprzestępcy również postanowili zaktywizować się w tym czasie wykorzystując z jednej strony ludzkie dramaty a z drugiej ludzką solidarność.
Fake news
CERT Polska zdemaskował kampanię wyłudzając dane użytkowników w tym dane do logowania do jednego z popularnych serwisów w mediach społecznościowych. Wystarczył chwytliwy tytuł i zdjęcie dziecka, rzekomo porwanego przez wodę, by zwrócić uwagę i pozyskać nasze dane. Zwracajmy uwagę kto i kiedy pyta nas o nasze dane do logowania, bo może to być wyłudzenie i w efekcie stracimy nasze konto w serwisie społecznościowym, zostaniemy wykorzystani jako narzędzie w rękach cyberprzestępców lub stracimy nasze dane i oszczędności. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że często sami produkujemy fake newsy udostępniając bezkrytycznie w naszych profilach społecznościowych sensacyjne i niezweryfikowane treści. Przed publikacją lub udostępnieniem sprawdź i potwierdź źródło informacji, którą udostępniasz.
Alerty RCB
Cyberprzestępcy postanowili również wykorzystać wiarygodny kanał informacji o zagrożeniach w Polsce – czyli dobrze wszystkim znany alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Podszywając się pod smsy i maile RCB zamieszczają w nich niebezpieczne linki, które prowadza do stron wyłudzających dane, lub infekujących nasz komputer lub smartfon. Pracownicy RCB przypominają, że w smsach które wysyłają nigdy nie ma aktywnych linków, a wiarygodność komunikatów można zawsze zweryfikować na stronie RCB.
Uwaga fałszywe zbiórki
Zbiórki publiczne to kolejne narzędzie społecznej pomocy, które może zostać wykorzystane przez przestępców. Informacje jak pomóc powodzianom można sprawdzić na stronie – powodz2024. Natomiast większość zbiórek publicznych możesz znaleźć na portalu zbiorki.gov.pl prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Bezpiecznie jest wspierać zbiórki ogłoszone przez znane instytucje i organizacje. W opisie zbiórki sprawdź kto ją prowadzi, najlepiej sprawdzić to przez KRS, zobacz czy organizatorzy działają transparentnie – podając swój adres, dane kontaktowe i osobę odpowiedzialną za zbiórkę.
Czy zatem pomagać? Odpowiedź jest prosta – zawsze – jednak z rozwagą i bez działań podbijających sensacyjne doniesienia. Bo wiedza jak skutecznie i bezpiecznie działać w sieci ma wymierne efekty w życiu realnym.
#cybersecurity #powodz #fakenews #zbiorki
Galeria – grafika z profilu CERT Polska: