Pisaliśmy niedawno o zagrożeniach jakie dotykają służbę zdrowia ze strony cyberprzestępców. Niestety ataki, tak w sieci jak i w życiu, kierowane są na te obszary, miejsca, dziedziny życia, które są dla nas najcenniejsze. Wczoraj dotarła do wszystkich wiadomość o ataku na łódzkie Centrum Zdrowia Matki Polki. To niestety potwierdzenie faktu, że padające z różnych stron ostrzeżenia nie były formułowane na wyrost.
W Centrum pojawił się kłopot z wystawianiem recept, z prowadzeniem badań. Jednym słowem szpital, tak przecież ważny w naszym systemie ochrony zdrowia, nie może pracować w pełni swoich możliwości. Mamy nadzieję, iż wszystko szybko wróci do normy, a sytuacja nie odbije się na zdrowiu pacjentów.
Cała ta sytuacja jeszcze raz, kolejny raz, dobitnie przypomina nam o potrzebie ochrony, zadbania o cyberbezpieczeństwio służby zdrowia. Nie można liczyć na łut szczęścia, nie można także wierzyć, iż cyberprzestępcy będą kierować się zasadami etycznymi i potraktują szpital, przychodnie jako miejsca o szczególnym charakterze. Tam przecież staramy się odzyskać zdrowie i niekiedy walczyć o życie. Trzeba sobie także jasno powiedzieć, iż nie da się zapewnić 100% bezpieczeństwa, ale można przecież zrobić bardzo dużo by ustrzec się niebezpieczeństw.
Zaczynać zawsze należy od podstaw – mówimy o tym w naszym cyklu webinarów „CyberJST i Cyberszpital”, Cykl webinarów „CyberJST i Cyberszpital” – YouTube, w ramach którego opublikujemy łącznie 9 podstawowych zasad zapewnienia cyberbezpieczeństwa w każdej instytucji i organizacji.
Zawsze trzeba pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa to nie raz wykonane zadanie, a ciągły proces. Ważne są zarówno systemy, zabezpieczenia, ale oczywiście również procedury i zbudowanie świadomości wszystkich pracowników dotyczącej cyberzagrożeń.
Pamiętać trzeba, że w tym wypadku inwestycja w cyberbezpieczeństwo to inwestycja w to co mamy najcenniejszego – w nasze zdrowie i życie.
W Inseqr – Tworzymy kulturę bezpieczeństwa. Zobacz naszą ofertę dotyczącą cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych!
GALERIA: