Jednym z oręży w walce z dyktatorami był i jest humor, który z jednej strony pozwala ludziom  na wyrażenie swojego sprzeciwu, a z drugiej skutecznie obnaża słabości systemu. Czy była i jest to broń skuteczna? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie analizując autorskim narzędziem Quaero historię tweeta polskiego konta na portalu Twitter: https://twitter.com/mihaszek (nick na Twitter: “papież internetu”). Wszystko zaczęło się 28 września 2022 r. W reakcji na nielegalne przyłączenie przez Rosję części ziem ukraińskich, autor napisał, że Kaliningrad powinien zostać podzielony pomiędzy Polskę i Czechy w taki sposób aby Czechy uzyskały dostęp do Morza Bałtyckiego. Dalsze losy tego  tweeta pokazują jak internetowy post na portalu społecznościowym może przynieść skutki również w świecie realnym.

Dzień później – 29 września czeski poseł do Parlamentu Europejskiego – Tomáš Zdechovský podał dalej Tweeta polskiego konta, tłumacząc jego treść  oraz dodał własny komentarz: “Weź tu nie kochaj Polaków”. Był to początek fali reakcji w sieci, która zaczęła zataczać coraz szersze kręgi w Europie i na świecie.

Na komentarz Ministerstwa Obrony Czech, że Czechy chciałyby zakupić 2 amerykańskie lotniskowce i samoloty wielozadaniowe F-35, amerykańska ambasada w Czechach odpowiedziała, że USA przychylą się do tej prośby.

Zostało przeprowadzone referendum przed ambasadą rosyjską w Pradze, gdzie zagłosowano za przyłączeniem Kralovca do Czech. Kralovec to miejscowość w Czechach –  a Kaliningrad został tak przemianowany w wyniku referendum internetowego i wspomnianego głosowania, które odbyło się pod ambasadą rosyjską. Podczas referendum Czesi wynikiem 97,7% przyłączyli Kralovec do Czech. W oficjalnym komunikacie na stronie  Kralovca na Twitterze napisano, że frekwencja wyniosła 160%!

Stacje telewizyjne czeskie, polskie jak i amerykańskie (w tym CNN) wspominały o Kralovcu i fenomenie internetowym w swoich materiałach i wiadomościach. W efekcie Internet zalała olbrzymia ilość memów, w których przewijają się doskonale nam znane czeskie symbole – Helena Vondraczkova, Karel Gott, Rumburak, Krecik etc.

W odpowiedzi na tę masową akcję zareagowały rosyjskie portale propagandowe. I reakcja ta była nerwowa i szalenie poważna – otóż rosyjskie kanały informacyjne z jednej strony uspokajały swoich odbiorców w Rosji, a z drugiej informowały Zachód, że nie ma podstaw prawnych do aneksji Kaliningradu przez Czechy i NATO.

Ta historia pokazuje z jednej strony jak wielką siłę może mieć humor, z drugiej zaś, iż nawet zwykły, zdawałoby się, wpis w mediach społecznościowych potrafi uruchomić falę, której naprawdę nie da się powstrzymać.

GALERIA:

 

 

Aktualności

Warszawa, dnia 28.10.2024 r.   INSEQR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-836) przy ul. Dzierzby 2, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy...
Większość kraju solidaryzuje się z tragedią powodzian na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku tworząc grupy wsparcia, a także organizując zbiórki artykułów pierwszej potrzeby i środków finansowych. Cyberprzestępcy również postanowili zaktywizować się...
Ostanie dni przyniosły doniesienia o rozbiciu przez polskie służby, białorusko – rosyjskiej sieci dywersyjnej prowadzącej cyberataki skierowane przeciw Polsce. Hakerzy kradli ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, które wykorzystywali następnie do szantażowania...
ul. Dzierzby 2, 02-836 Warszawa